تفاهم‌نامه سه جانبه ریلی بین کشورهای ایران، ترکمنستان و قزاقستان

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از امضای «تفاهم‌نامه سه جانبه ریلی بین سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان» خبر داد.

در نشست مشترک نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و قزاقستان، در حاشیه نشست سران کشورهای عضو اجلاس اکو، سند همکاری ریلی بین سه کشور به امضا رسید. این تفاهم‌نامه در ادامه توافق یک ماه قبل بین سید میعاد صالحی و آزاد آتامرادوف، روسای راه آهن ایران و ترکمنستان انجام شد.
در تفاهم‌نامه‌ آبان ماه، توسعه صادرات و ترانزیت، افزایش دو برابری مبادله و پذیرش واگن از مرز ریلی سرخس، شروع مجدد فعالیت مرز آرتیق- لطف آباد، برگزاری جلسات مشترک بین نمایندگان راه آهن دو کشور در قالب سند همکاری بین ایران و ترکمنستان مورد توافق قرار گرفته بود.
در همین راستا و به منظور افزایش بار ترانزیتی به کشور از مرزهای ریلی با کشور ترکمنستان و استفاده مناسب تر از ظرفیت خط های ریلی ایجاد شده، مذاکراتی نیز با کشور قزاقستان صورت گرفت و پیرو آن امروز و در طلیعه اجلاس اکو، تفاهم‌نامه سه جانبه ریلی بین سه کشور جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و قزاقستان (KTI) به منظور افزایش بار ورودی ریلی از کشور قزاقستان به ترکمنستان و از آنجا به ایران منعقد شد.
بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شده است که کارگروه مشترکی بین سه کشور تشکیل شود تا اهداف تفاهم‌نامه و رشد عبور بار از این مسیر ترانزیتی را پیگیری نماید.
با توجه به اهمیت ژئوپلوتیکی ایران، امضای این تفاهم‌نامه‌ها در حوزه حمل و نقل ریلی و ترانزیت، میتواند منجر به افزایش فعالیت کریدور شمال- جنوب و استفاده از ظرفیت این کریدور برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی از یکسو و افزایش درآمدهای غیرنفتی کشور از سوی دیگر شود.

این تفاهمنامه به منظور افزایش بار ورودی ریلی از کشور قزاقستان به ترکمنستان و از آنجا به ایران منعقد شده است.

برگرفته شده از سایت: راه آهن جمهوری اسلامی ایران

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


مطالب بیشتر

آدرس: تهران، خیابان خرمشهر، جنب بانک شهر، پلاک ۶۰، طبقه ۵، واحد ۹

کلیه حقوق این ‌سایت متعلق به شرکت بهینه ترابر آژور است.